Dlaczego potrzebujemy drzew w mieście?

Tytułowe pytanie często budzi emocje, szczególnie ostatnio. Wiele osób nie rozumie jak jest rola zieleni w miejskim środowisku, co często skutkuje wycinkami drzew. Niewiele osób zapytanych (a pytałam i to niejednokrotnie) potrafi przytoczyć inne niż wyłącznie emocjonalne argumenty uzasadniające potrzebę zieleni w miastach. Jako że nie tak dawno usiłowałam wyjaśnić to zagadnienie studentom postaram się, wykorzystując garść slajdów z wykładów, rzecz w miarę przystępnie wyjaśnić. Jednocześnie też wszystkie te informacje można łatwo potwierdzić. W sieci jest cała masa artykułów podających nie tylko uzasadnienie ale również dane liczbowe, zarówno te pochodzące z bezpośrednich analiz, jak i takie wynikające z symulacji komputerowych.

 1. Drzewa w mieście obniżają temperaturę. Dzieje się tak dzięki zjawisku ewapotranspiracji czyli parowania połączonego z zasysaniem wody z gleby.
  Sustainable City_03_s.001
  W przypadku większych zbiorowisk zieleni ma szanse wytworzyć się również chłodząca bryza, która w bardziej gorące dni jest dla nas wszystkich wartością.
 2. Drzewa rzucają cień. Zacienianie dotyczy zarówno chodników, asfaltu (które dzięki drzewom wolniej ulegają korozji), ale też budynków. Skutkuje to zmniejszaniem wydatków na chłodzenie pomieszczeń wewnątrz budynków. Trzeba pamiętać że podczas fal upałów wiele osób w wieku starszym cierpi na liczne dolegliwości, w tym niemało osób umiera. Ponadto wszyscy dość źle znosimy gorąco, zmniejsza się np. nasza produktywność.
  Sustainable City_03_s.002
 3. Drzewa i ogólniej zieleń pochłania zanieczyszczenia. Dotyczy to zarówno licznych szkodliwych substancji takich jak PM, NO, SO2, CO, O3 ale też gazów cieplarnianych, w tym najgorszego bo najdlużej utrzymującego się w atmosferze dwutlenku węgla.
  Sustainable City_03_s.003
  Cień rzucany przez drzewa ogranicza emisję szkodliwych substancji z nagrzanych silników aut.
 4. Drzewa pozwalają rozmaitym żywym organizmon funkcjonować w miastach. Owady, ptaki i inne stworzenia utrzymują naturalną równowagę i nie pozwalają na nadmierne rozmnażanie się tylko tych szkodników które są najbardziej odporne. Dzięki zieleni w mieście mamy szanse być zdrowsi.
  Sustainable City_03_s.004
  Drzewa są również najlepszym ekranem akustycznym dla miejskiego hałasu.
 5. Roślinność zatrzymuje wodę, zwiększa retencję, zapobiega przesuszaniu gleby. Współcześnie miasta przywiązują do systemów rozprowadzania a nie wyłącznie technologicznego odprowadzania wody deszczowej coraz większą wagę. Wobec gwałtownych opadów atmosferycznych retencja oraz detencja (czyli okresowe przetrzymywanie nadmiaru wody deszczowej) ma znaczenie kluczowe. Jeśli nie będziemy o to dbać mogą nam paradoksalnie grozić okresowe podtopienia – kanalizacja nie będzie odpowiednio wydolna.
  Sustainable City_03_s.005
 6. Ponadto drzewa upiększają miasto. Wprowadzają poczucie spokoju, wytchnienia, redukują stres. Badania potwierdzają że ich obecność wpływa na zmniejszenie przestępczości.
  Sustainable City_03_s.006
 7. Wszystkie te powyższe czynniki wpływają bezpośrednio na wzrost warości nieruchomości w pobliżu terenów zadrzewionych.
Advertisements

One thought on “Dlaczego potrzebujemy drzew w mieście?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s